Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Orjinal iPhone Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır ?

Orjinal iPhone Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır

Yeni bir şarj aleti alırken aklınıza orjinal iphone şarj aleti nasıl anlaşılır sorusu takılmış olabilir. Bu durumda dikkat etmeniz gerekenleri size açıklayacağız.

Apple’ın amiral gemisi iPhone, yıllardır popülerliğini koruyor. Dünya genelinde Android kullanıcıları çok fazla olsa da iPhone kullanıcılarının sayısı da kesinlikle küçümsenemez. Bir iPhone’a sahipseniz, bir zaman sonra yeni bir aksesuar almanız gerektiğinde bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Çünkü piyasada oldukça fazla yan sanayi ürün mevcut. Orijinal olmayan bu ürünler, kafanızı fazlasıyla karıştırabilirler. Örneğin, bazı zamanlar yan sanayi şarj aletiyle orijinal Apple şarj aleti arasındaki farkı anlayamayabilirsiniz. İşte bu durumda aralarındaki farkı anlamak için dikkat edebileceğiniz bazı kriterler mevcut.

iPhone Şarj Aletinin Orijinal Olup Olmadığı Neden Önemli?

Bir şarj aleti alırken ilk önce cihazınızla uyumlu olup olmadığına bakarsınız. Ancak aslında şarj aletinin orijinal olması kritik bir öneme sahip. İşte bu sebeple orjinal iPhone şarj aleti nasıl anlaşılır, kesinlikle öğrenmeniz gerekiyor. Yan sanayi ürünler kullanmak cihazınız için büyük bir risk oluşturur. Sahte ürünler sebebiyle cihazınız kullanılmaz hale bile gelebilir. 

Örneğin, telefonunuza yan sanayi yani çakma bir şarj aleti aldığınızı varsayalım. İşte bu şarj aleti zamanla cihazınızın bataryasına,şarj soketine ve şarj entegresine  zarar verebilir. İşte bu gibi sebeplerden dolayı, cihazınızı sağlıklı bir şekilde kullanmak için orijinal ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Bir Apple şarj aletinin orijinal olup olmadığını nasıl anlayacağınızı sizlere açıklamak istiyoruz.

Orjinal iPhone Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır?

Apple şarj aleti ve kablosunun orijinal olduğunu anlamanın birden fazla yolu mevcut. USB ucundan tutun paketlemeye kadar birçok detayı kontrol ederek kablonun orijinalliğini anlayabilirsiniz. Sahte veya sertifikasız kablo ve aksesuarları belirlemek için dikkat edilmesi gereken detaylar aşağıdaki şekilde oluşuyor.

USB Uçlarını Kontrol Etme

  • Apple boot’un yani USB şarj kablosu ucunun eni ve boyu sabittir. En boy oranı 7,7 mm x 12 mm şeklinde belirlenmiştir. Yan sanayi kablolarda uzunluk, genişlik ve kalınlık değişir.
  • Apple markalı Lightning USB kablosunun ucunda tek parça, yuvarlatılmış ve pürüzsüz altın veya gümüş temas noktaları mevcuttur. Yan sanayi kabloların ucu ise birden fazla parçaya, sert veya tutarsız kaplamaya ve pürüzlü yüzeye sahip olabilir. 
  • Orijinal Lightning kabloların ucu gri/metalik bağlantı plakası ekine sahiptir. Yan sanayi ürünlerde ise beyaz veya siyah bağlantı plakası eki bulunabilir.

Kablonun Üzerini ve Paketini İnceleme

  • Sertifikalı aksesuarların ambalajında MFi yani Made for iPhone işaretini görebilirsiniz. Böylece orijinal ürünü bu detaydan ayırt edebilirsiniz.
  • Orijinal Lightning USB kablosunda, USB soketinin yaklaşık 18 cm ilerisinde bir yazı göreceksiniz. Bu kısımda Designed by Apple in California ibaresi yer alır. Bu ibarenin yanında Assembled in China, Assembled in Vietnam veya Indústria Brasileira yazılarından birisini görebilirsiniz. Bu yazıların sonunda ise 12 haneli bir seri numarası bulunur. 

Kablonun USB Ucunu Kontrol Etme

  • Orijinal Apple kablolarının USB temas noktaları altın kaplamayken, yan sanayi ürünlerde gümüş kaplamadır.
  • Orijinal ürünlerde USB kabuğunun yüzeyi pürüzsüz ve düzken, yan sanayi ürünlerde sert veya pütürlüdür. Üstelik sahte ürünlerin USB kabuğunda bir sabitleme boşluğu veya mandal ile karşılaşılabilir.
  • Orijinalde USB bağlantısı yalıtkanı dengeli ve düzken, sahte kabloda çentikler veya girintiler olabilir.
  • Orijinalde USB ucundaki iç kilitler kenara eşit uzaklıkta yer alır ve ikizkenar yamuk olarak ayarlanmıştır. Sahte kablolarda ise iç kilitlerin arasındaki boşluklar dengesiz ve iç kilit delikleri dik açıya sahiptir.

Orjinal iPhone şarj aleti nasıl anlaşılır kısmındaki maddeler ilk bakışta size biraz karışık gelebilir. Ancak, bu maddeleri dikkatli okuduğunuzda aslında çok fazla karışık olmadıklarını anlayabilirsiniz. Böylece, bir Apple aksesuarı alırken orijinalliğini daha kolay anlayabilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz telefon markaları:

iPhone Tamiri
Samsung Telefon Tamiri
Xiaomi Tamiri
Huawei Tamiri
Oppo Tamiri

Daha fazla bilgilendirici içerik için Tamirburada Blog sayfamıza gözatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.