Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

iPhone Isınma Sorunu   

iphone ısıma sorununu anlatmaya çalışan görsel

Telefonunuzu elinize aldığınızda ya da kullanmadığınız zamanlarda bile iPhone telefonunuz neden bu kadar sıcak?  iPhone ısınma sorununun birkaç nedeni vardır. Bunlar farklı nitelikte ve çeşitli faktörlere bağlıdır. Bu yazımızda iPhone ısınma sorunu ve bu sorunu nasıl düzeltebileceğinizi okuyabilirsiniz.  

iPhone Aşırı Isınma Nedenleri Nedir?  

Öncelikle telefonunuzun olağan ısınması ile aşırı ısınması arasındaki farkı anlamanız önemlidir. Özellikle yüksek kaynak kullanımlarında iPhone’un biraz ısınması aslında oldukça normaldir. Kusursuz grafiklere sahip bir 3D oyun oynuyorsanız veya 4K video izliyorsanız telefonunuz ısınacaktır.  

Telefonunuzu güneşte, açık havada kullandığınızda da aşırı ısınma olabilmektedir. Sıcak bir yaz gününde telefonunuz arabanın içinde duruyorsa zaten ısınacaktır. Ancak iPhone’unuz tuttuğunuzda sizi rahatsız edecek kadar sıcak ise bu bir sorun demektir.  

iPhone’larda ısıyı dağıtacak fanlar yoktur, bu yüzden ısıyı telefonun çerçevesi aracılığıyla uzaklaştırırlar. Yeni iPhone’larda yerleşik bir hasar önleme mekanizması bulunmaktadır. Telefonunuz gerçekten aşırı ısınırsa, ekranda telefonun soğuyana kadar normal işlemlerine devam etmeyeceğini belirten bir mesaj görebilirsiniz.  

Bu aşırı ısınmanın açık bir işaretidir. Ayrıca telefonunuzu daha fazla hasardan koruyan harika bir özelliktir. Bu uyarıyı genellikle telefonunuzu arabanın ön panelinde çok uzun süre bıraktığınızda görebilirsiniz.   

iPhone Isınmasını Etkileyen Fiziksel Çevresel Faktörler  

Çevresel faktörler iPhone ısınma sorunu konusunda önemli bir unsurdur.  Dikkat etmeniz gereken önemli nokta, telefonunuzu kullandığınız ortam sıcaklığının 0 ile 35 derece arasında olması gerektiğidir. Ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması durumunda cihaz ısıyı düzenlemek için davranışını değiştirmektedir.   

Sıcak bir günde (özellikle yaz aylarında) yanlışlıkla telefonunuzu arabada bıraktıysanız, geri döndüğünüzde onu kapalı bulmanız ve açmakta zorluk çekmeniz mümkündür. Güneş ışığı altında ve yılın en sıcak günlerinde arabanın iç sıcaklığı gösterge panelinde çok yüksek seviyelere ulaşabilmektedir. Yani anlayacağınız üzere sıcak günlerde telefonunuzu arabada bırakmak hiç de iyi bir fikir değildir.  

Şarj Sırasında iPhone Aşırı Isınma Sorunu  

iPhone’ununuzu normal bir prizde veya harici şarj cihazıyla şarj ederken aşırı ısınabilmektedir. Çünkü şarj sırasında enerji bataryaya aktarılmaktadır. Bu da ısı üreten bir işlemdir. Dolayısıyla telefonunuz ısınır. Çoğu zaman iPhone şarj olurken oyun oynamak, GPS kullanmak veya internette dolaşmak telefonunuzun aşırı ısınma olasılığını arttırır.  

Birçok Arka Plan Uygulamasını Kullanmak  

Arka planda çalışan birçok uygulamanın olması, aynı anda açık kaldıkları için çok daha fazla enerji tüketimine neden olur. Bu durum da iPhone ısınma sorunu ile karşılaşmanıza neden olabilmektedir.   

iOS Sorunları iPhone’da Isınmaya Neden Olabilir  

iPhone, kullanılan iOS sürümüyle ilgili sorunlardan dolayı aşırı ısınabilir. Bu durumda işletim sistemini güncellemeniz yeterli olacaktır. Bazen bir güncellemeden sonra cihazınız daha da ısınabilir. Ancak birkaç dakika sonra cihazınız soğuyacaktır.  

Güncellenmeyen uygulamalar  

Aşırı ısınma, uygulamalardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle, sorunu çözecek herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek gerekecektir.  

Uzun Aramalar  

Telefonda konuşuyor olmanız iPhone’un ısınması için yeterli değil ancak arka planda bazı uygulamalar RAM ve işlemci tüketiyorsa bu durum gerçekleşebilir.  

GPU’yu Çok Kullanan Oyunlar veya Uygulamalar

Ağır oyunlar iPhone’un GPU’sunu zorlar. Bu nedenle bu tarz oyunları oynadığınızda telefonunuzun ısınması normaldir. Tıpkı iPhone için iMovie gibi programların işlemci kadar grafik kartına da ihtiyaç duyması gibi.  

GPS’in Sürekli Kullanımı iPhone Isınma Sorununa Neden Olabilir  

Apple Haritalar ve Google Haritalar, iPhone’unuzun aşırı ısınmasına neden olabilecek uygulamalardır. Bunlar, GPS’in yanı sıra çok fazla pil ve işlemci tüketen uygulamalardır, dolayısıyla kullanım sırasında ve sonrasında genellikle iPhone’un ısınmasına neden olurlar.  

Uzun Süre Film İzlemek   

Uzun süre film veya dizi izlemek ana işlemci CPU’su ile özel grafik işlemci GPU’sunun aynı anda kullanılmasını gerektirir. Her iki işlemcinin de uzun süre kullanılması iPhone’unuzun aşırı ısınmasına neden olur.  

Kötü Amaçlı Yazılım/Virüs Varlığı  

Şans eseri iPhone’unuza bir virüs bulaştıysa, evet, bu da aşırı ısınmasının bir nedeni olabilir. Aslında virüsler normalde arka planda çalışır ve çoğu zaman işlemcilere aşırı yükleme yapar. Dolayısıyla, yukarıda bahsedilen diğer nedenlerden hiçbiri aşırı ısınmanın temeli değilse, aşırı ısınmanın nedeni olarak genellikle göz ardı edilen bu seçeneği de göz önünde bulundurun.  

iPhone Aşırı Isınırsa Ne Olur?  

iPhone gibi cihazlarda aşırı ısınmayı önleyen yerleşik korumalar bulunmaktadır. Sıcaklık normal çalışma aralığını aşarsa cihazın kendisi kendi sıcaklığını düzenlemeye çalışarak dahili bileşenleri koruyacaktır. Bu nedenle cihazın iç sıcaklığı bu aralığı aştığında iPhone’un işleyişinde bazı anormalliklerin ortaya çıkması mümkündür. Özellikle:  

  • Kablosuz şarj dahil şarj işleminde yavaşlama veya durma  
  • Ekran kararması
  • Hücresel radyoların düşük enerji durumuna girmesi. Bunun sonucunda sinyal zayıflaması. 
  • Kamera flaşı geçici olarak devre dışı kalması. 
  • Yoğun grafik kullanan veya artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanan uygulama veya özelliklerde performansta yavaşlık görülmesi.  

Ayrıca iOS 16 işletim sistemiyle birlikte iPhone şarj edilemeyecek kadar ısındığında şarj işlemi askıya alınmaktadır. 

Kilit ekranında ve Ayarlar > Pil bölümünde  “Şarj işlemi askıya alındı. iPhone normal sıcaklığa döndüğünde şarj işlemi devam edecek.” Mesajını görebilirsiniz.  

iPhone Isınma Sorunu Çözümü Nedir?  

IPhone ısınma sorunu çözmek için ayarları sıfırlamanız , iPhone’u ısı kaynaklarından uzak tutmanız, hasarlıysa pili değiştirmeniz veya çok fazla enerji tüketen uygulamaları silmeniz veya devre dışı bırakabilirsiniz.   

Şimdi iPhone ısınma sorunu çözümlerini detaylı olarak inceliyoruz.  

iPhone’da Yazılımsal Isınma Sorunları ve Güncellemeler  

Sıcak bir günde telefonunuzu güncellemenizi önermesek de telefonunuzu düzenli olarak güncellemek, aşırı ısınmadan korunmanıza yardımcı olacaktır. Bunun nedeni Apple‘ın iOS’un her yeni sürümüyle birlikte performans güncellemeleri yapmasıdır. Uygulamalarınızı güncellemek, onların en iyi şekilde çalışmasını ve elinizdeki görev için en az miktarda enerji kullanmasını sağlayacaktır.   

iPhone’unuzdaki güncellemeleri kontrol etmek için Ayarlar > Yazılım Güncelleme > Otomatik Güncellemeler’e gidin. Tüm güncelleme özelliklerinin açık olduğundan emin olun. Bazı yazılım güncellemelerinin çalışması için telefonunuzun şarj durumunda olması gerektirdiğini unutmayın.  
Batarya Sağlığı ve Isınma Sorunu Çözümü  

Ortam sıcaklığı en uygun seviyede ve iPhone’u yoğun bir şekilde kullanmıyorsunuz. Ancak yine de çok ısınıyor. Peki sorun nedir?  

iPhone’unuz hâlâ aşırı ısınıyorsa bunun en muhtemel nedeni arızalı veya bitmiş bir pildir. Pilinizin eskisi kadar uzun süre şarj tutmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Düzenli olarak aşırı ısınmaya başlaması, iPhone pilinizin değiştirilmesi gerektiğinin net bir işaretidir.  

iPhone’unuzda Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı ve Şarj Etme’yi ziyaret ederek pil sağlığınıza göz atın.  

Pilinizin maksimum kapasitesi %80’in altındaysa yenisini almayı düşünebilirsiniz.   

iPhone Isınma Sorunlarına Karşı Etkili İpuçları   

IPhone ısınma sorununu önlemenin ve bu sorunla başa çıkmanın bazı ipuçları vardır. Bu ip uçları sayesinde iPhone’unuzun daha serin ve stabil bir performans sergilemesini sağlayarak kullanım deneyiminizi iyileştirebilirsiniz  

İPhone Isınma Sorunu İçin Fabrika Ayarlarına Dönün  

Aşırı ısında problemini çözmek için İPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yükleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar’a, ardından Genel’e, ardından Sıfırla’ya ve son olarak Ayarları Sıfırla’ya gitmeniz yeterlidir.  

Ortam Sıcaklıklarına Dikkat Edin  

Cihazınızı sıcaklığın 0 ila 35 santigrat derece arasında olduğu yerlerde kullanmaya dikkat edin. iOS cihazlarını çok yüksek veya çok düşük ortam sıcaklıklarında kullanmaktan kaçının.   

Cihazınızı Düzenli Olarak Temizleyin  

İPhone’unuzun ısınmasına neden olabilecek bir diğer faktör de zamanla cihazın içinde biriken tozlardır. Toz, akıllı telefonun içinde doğru hava sirkülasyonunu engelleyerek bileşenlerin düzgün şekilde soğumasını engeller. Bu sorunu önlemek için, biriken tozu gidermek amacıyla cihazın bir kutu basınçlı hava kullanılarak düzenli olarak temizlenmesidir. Ayrıca, cihazınızı tozlu veya çok sıcak ortamlarda kullanmaktan kaçınmak önemlidir. Çünkü bu koşullar toz birikmesine ve cihazın aşırı ısınmasına neden olabilmektedir.  

iPhone Isınma Sorunu Garanti Kapsamında 

iPhone  aşırı ısınma garantisi vardır. Ancak yalnızca iPhone’unuzu aldığınız ilk yıl içinde. İlk yıl aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız telefonunuzu satın aldığınız yere götürün veya Apple ile iletişime geçin.  Apple’ın aşırı ısınmanızın temel nedeni olarak belirlediği şeye bağlı olarak muhtemelen yeni bir telefon alacaksınız. Aşırı ısınma su hasarı gibi kullanıcı hatasından kaynaklanıyorsa bu durum bir yıllık garantiye dahil olmayacaktır.  

iPhone Isınma Sorunu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

iPhone telefonum çok ısınıyor ne yapmalıyım?  

Sinyalin zayıf olduğu bir yerdeyseniz iPhone’unuzun bağlantıyı sürdürmek için daha fazla çalışması gerekir. Bu da aşırı ısınmasına neden olabilmektedir. Benzer şekilde, video akışı, büyük dosyalar indirme veya yedeklerden oluşturma/geri yükleme gibi sürekli veri kullanımı da aşırı ısınmaya neden olabilir. 

iPhone neden çok ısınıyor?  

Telefonunuzun olası aşırı ısınmasının ilk nedeni güneş ışığına maruz kalmaktır. Özellikle doğrudan ve uzun süreli ise. Benzer şekilde, telefonu özellikle sıcak bir ortamda uzun süre tutmak da aşırı ısınmaya yol açmaktadır. 

Telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım? 

Pil Tasarrufu moduna geçin: Pil Tasarrufu modu, konum hizmetlerini ve arka plan verilerini devre dışı bırakır ve pil ömrünü uzatmak (ve muhtemelen telefonunuzu soğutmak) için güç kullanımını sınırlar. Uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyin: Arka plan etkinliği pilinizi tüketir ve telefonunuzun daha fazla çalışmasına neden olur. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.