Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Telefon Ekran Kararması Nasıl Düzelir

Telefon Ekran Kararması Nasıl Düzelir

Telefon günlük hayatımız için artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. İnsanlar birçok işini telefonu üzerinden hallediyor, sevdikleri ile bu cihaz sayesinde haberleşebiliyor. Bu sebeple telefonun bozulmaması, günlük hayatta sorun yaşamamak açısından çok önemlidir. 

Fakat her ne kadar dikkat etsek de bazı zamanlar telefonla ilgili problemler karşımıza çıkabiliyor. Ekran kararma problemi de bunlardan biri. Gün içerisinde aniden telefonunuzun ekranı kararabilir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir. Peki telefon ekran kararması nasıl düzelir ve çözümü nedir?

Telefon Ekran Kararması Nasıl Düzelir ? Çözümü!

Telefonunuzun ekranı bir anda karardıysa veya açtıktan sonra herhangi bir görüntü alamıyorsanız düzeltmek için izlemeniz gereken birkaç farklı yol vardır. Bu yollardan biri telefona direkt olarak format atmaktır. 

Format atmak için yapmanız gerekenler ise şunlardır:

  • Telefonun power tuşuna basarak komple kapatın.
  • Ardından ses açma, power ve home tuşlarına aynı anda basılı tutun ve ekran açılana kadar bekleyin. Açıldıktan sonra ise parmaklarınızı tuşlardan çekin.
  • Ses açma ve kapama tuşlarını kullanarak karşınıza çıkan ekrandan format için wipe data/ factory reset seçeneğine tıklayın. Buradan sonra telefonunuza format atılır ve eski ayarlarına geri döner.

Format atarken tüm dosyalarınızın silineceğini bilmeniz gerekiyor. Ancak telefon ekran kararması nasıl düzelir sorusunun çözümü format atmak da olmayabilir. Yazılımsal bir durum var ise telefoncuya götürmeniz en doğrusu olur.

Yukarıdaki işlemlerin tamamını uyguladınız ve arızanız çözüme kavuşmadı mı ?

Cihazınızın mekanik olarak arızaları aşağıdaki maddelerden birisi olabilir.

  • Ekranın içerisinden kırılması
  • Yakınlık sensörü arızalanmış olması
  • Ekran soketi yerinden çıkmış olabilir
  • Görüntü entegresi kısa devre olmuş olabilir

Bu gibi durumlarda maalesef kullanıcıların kendi çabaları ile  yapabileceği bir durum söz konusu değildir. Alanında uzman bir teknik servise başvurmanız sizin için en faydalısı olacaktır.


Bu içerikleri Okudunuz mu?

Bluetooth Kulaklık Eşleştirme Sorunu
Kablosuz Şarj Özelliği Olan Telefonlar
Telefon Ekranı Kırıldı
Bilgisayar Telefonu Görmüyor
Batarya Doluyken Telefon Kapanıyor


Telefon Ekran Kararıp Düzeliyor Ne Yapmalıyım?

Yukarda format atma ile çözüm sunduğumuz telefon ekran kararması nasıl düzelir sorusunun yanı sıra bu kararmanın nasıl olduğu da belirlenmelidir. Telefon ekran kararıp düzeliyor ise o zaman yapmanız gereken şey format atmak olmayabilir. 

Cihazınızın Yakınlık Sensörü arızalı ise sensör gözü önünde pislik birikmiş olabilir. Buda Ekranın kararıp tekrar düzelmesine sebep olabilir. Yakınlık Sensörü Arama yaptığınızda telefonunuzu kulağınıza götürürken yanağınızın tuşlara temas etmemesi için  otomatik olarak ekranın kararmasına yardımcı olan parçadır. Bu parçanın önüne gelen bir cisim ve toz birikintisi kendi kendine kararma yaptırabilir.

Telefon Ekranı Neden Kararır?

Birçok kez karşılaşılan ekran kararma probleminin ardından telefon ekranı neden kararır sorusu sık sık sorulur. Telefon ekran kararması nasıl düzelir sorusuna cevap ararken, ilk izlenmesi gereken yol her zaman bu ekranın neden karardığını bulmaktır. 

Ekranın kararması için birçok farklı sebep olabilir. Bunlardan biri de yazılımsal nedenlerdir. Eğer telefonunuzun bir uygulamayı tam yüklemediyse veya kendi güncellemesi yapamamışsa o zaman ekran kararma görülebilir. Bu sebeple mutlaka telefonunuzun güncel olması gerekir. Bir diğer sebep ise donanımsal sebeplerdir. 

Telefonunuzu düşürdüyseniz veya bir yere çarptıysanız ekranınız zamanla yavaş yavaş kararabilir. Bu kararma ise bir süre sonra tüm ekranı kaplayacak ve tamamen kararmasına neden olacak. 

Çünkü telefonun zarar gören kısmı ekranın içerisinde yer alan filmdir. Bu durumda ekran değişikliği gerekir. Bazı zamanlar da ise ekran genellikle çok kullanmadan dolayı kararabilir. Bu durumda telefonu biraz dinlendirmeniz, kısa sürede yeniden açılmasını sağlar.

Telefon Ekran Kararması Garantiye Girer Mi?

Telefon ekranının kararması insanlar için büyük bir probleme dönüşmesinden kaynaklı, telefon tamircisine gitmek gerekebilir. Bu durumda ise insanların en çok sorduğu sorulardan biri de telefon ekran kararması garantiye girer mi oluyor. 

Eğer telefonunuzun ekran kararması yazılımsal bir durum ise veya kullanıcıdan kaynaklanmayan bir hatadan oluşuyorsa o zaman garanti kapsamına girebilir. 

Ancak eğer telefonu yere düşürdü iseniz veya bir yere çarptıysanız bu anında anlaşılır ve garanti kapsamının dışına çıkar. Böylelikle telefonunuzu tamir ettirdikten sonra belli bir ücret ödemeniz gerekir.

Telefonunuz ile ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız bizimle iletişime geçerek Tamirburada farkı ile sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz telefon markaları:

iPhone Tamiri
Samsung Telefon Tamiri
Xiaomi Tamiri
Huawei Tamiri
Oppo Tamiri

Daha fazla bilgilendirici içerik için Tamirburada Blog sayfamıza gözatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.