Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Telefon Açıkken Şarj Olmuyor

Telefon Açıkken Şarj Olmuyor

Telefon açıkken şarj olmuyor, problemi bazı cep telefonu kullanıcılarının yaşadığı sorunlar arasında yer alıyor. Biz bu makalemizde bu sorunun yanıtını verirken çözüm yollarının da neler olabileceğinden bahsedelim istedik.

Telefonun açık olduğu halde şarj olmaması genellikle güncelleme sonrasında yaşanır. Ama tek neden bundan kaynaklanmamaktadır. Bazen donanımsal problemlerden kaynaklı da olabilir.

Sorunun neden kaynaklandığını anlayabilmek problemin çözümünü kolaylaştıracağı gibi doğru hamlenin yapılmasını da sağlayacaktır.

Aşağıda yazılımsal ve donanımsal problemlere ilişkin çözüm yolları belirtilmiştir.

Yazılım Problemlerinden Kaynaklı Sorunlar

Kapalıyken ya da telefon açıkken şarj olmuyor sorunu yazılım ve donanım sorunları kaynaklıdır. Ancak sorunun kesin tespiti için telefonun incelenmesi gerekir. Yazılım problemi yaşayan telefonda sadece açıkken şarj olmama durumu değil, şarj aldığı halde bataryanın dolmaması gibi problemlerde görülebilir. 

 • Telefonunuzun ön belleğinin dolu olması,
 • Eski yazılım sürümü kullanıyor olmanız,
 • Hafızanızın tamamı ya da çok dolu  olması,
 • Virüs kaynaklı bozuk dosyaların olması,

Donanım Problemlerinden Kaynaklı Sorunlar

Cep telefonları yukarıda da belirttiğimiz gibi hassas cihazlar olduğundan dolayı bilmediğiniz parçalarına dokunmayınız ve güvenmediğiniz yerlere teslim etmemeniz gerekir. Donanımsal problemler hassasiyet gerektirdiğinden mutlaka işini bilen sertifikalı teknisyenler tarafından müdahale edilmelidir. Aksi takdirde yalnızca ses sorunu değil farklı diğer sorunlarda ortaya çıkabilir. Donanımsal problemlerde yaşanabilecek bazı arıza sorunları şöyledir:

 • Şarj entegresinin arızalanması
 • Kameranın odak ve zoom sorunları,
 • Şarj soketinde ki kırık ya da oksitlenmesi,
 • Pilin şişmesi ya da kuruması kaynaklı  şarj sorunları.
 • El fenerinin kendi kendine açılması,
 • Wi-Fi’ye bağlanmada sorun yaşanması,
 • Pilin geç dolması, çabuk bitmesi.

Donanımsal olarak yaşadığınız sorunlarda aşağıda bahsedeceğimiz maddeleri sırasıyla kontrol edebilirsiniz. Bu sayede sorunu evde kendinizde çözmüş olursunuz.

 • Telefonunuzu kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın,
 • Telefona taktığınız şarj aletini ve kablosunu kontrol edin, çalışıyor olduğundan emin olun,
 • İşletim sisteminin güncel olduğundan emin olun, eğer güncel değilse güncelleyin,
 • Şarj soketi içerisinde toz ve kir olabilir, yumuşak bir fırça ile yavaşça temizleyin,
 • Şarj aletini taktığınız prizin çalışır durumda olduğundan emin olun.

Bu içerikleri Okudunuz mu?

Bluetooth Kulaklık Eşleştirme Sorunu
Kablosuz Şarj Özelliği Olan Telefonlar
Telefon Ekranı Kırıldı
Telefon Ekran Kararması Nasıl Düzelir ?


Telefon Açıkken Şarj Olmuyor Problemi Nasıl Çözülür?

Akıllı telefonlar hayatı kolaylaştırıyor olsalar da pahalı olmalarından dolayı hassas davranmak gerekir. Şarj sorunu yaşanması günlük kullanımı etkileyeceği için bulunduğunuz yer ve ortama göre iletişimsiz kalmanız söz konusu olacaktır. 

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz çözüm yollarını denediniz, ancak hala telefon açıkken şarj olmuyor diyorsanız son olarak telefonunuza format atabilirsiniz. Bu da işe yaramadıysa muhtemelen sorun daha ciddidir ve profesyonel destek alınması gerekir. Telefonlarda parça değişimi hassas bir konudur ve uzman teknisyenler tarafından değişim gerekir.

Telefon Şarj Tamiri Garantili Yapılır mı?

Cep telefonunda yaşanan herhangi bir arızanın garanti kapsamında olması için kullanıcı hatasının bulunmaması gerekir. Eğer kullanıcıdan kaynaklı problem yaşanmışsa cihaz sıfır olsun ya da ikinci el, garanti kapsamına girmeyecektir. Cihazın garanti kapsamında olmaması ise sorunun çözülmeyeceği anlamına gelmez. Güvenilir teknik servisler cihazı belli bir ücret karşılığında onararak eski haline dönüştürebilir.

Kullanıcı kaynaklı garanti kapsamı dışına sokan maddeler nelerdir ?

 • Sıvı teması kaynaklı oksitlenme,
 • Akıllı telefonunuzun kasa ve ekranında kırık, çatlak ve aşırı derin çizikler,
 • Garanti kapsamında yetkisiz servislerde müdahale görmesi,
 • İkincil parti yazılımlar yüklenmesi (rom,root,Imeı vb.)

Eğer sizde cihazınız garanti dahilinde iken yukarıdaki maddelerden bir tanesini uyguladıysanız büyük bir ihtimalle cihazınız garanti kapsamı dışarısında işlem görecektir.

Bu gibi durumlarda yetkili servisler cihazlara ücretli bir şekilde hizmet vermektedir.

Telefon Açıkken Şarj Olmuyor Sorunu İçin Nasıl Hizmet Alabilirim?

Telefon açıkken şarj olmuyor diyorsanız hızlı ve uzman teknik servislerden destek almanız gerekir. Piyasada bu hizmeti veren farklı firmalar olduğundan tamir ücretleri de firmalara göre değişiklik gösterir. Tamirburada ’dan alacağınız onarım hizmetlerinde müşteri memnuniyeti ön planda tutulmuş olduğundan ekonomik çözümler önceliğimiz olmuştur. Uzman kadromuzla hizmet verdiğimiz iPhone teknik servis hizmetimizde orijinal parçalar kullanarak sorunun giderilmesini sağlarız. Son teknoloji ekipmanların kullanıldığı iPhone servisimiz de siz değerli müşterilerimize özel ayrıcalıklar sunar ve telefonun titiz bir şekilde teslim edilmesini sağlarız.

Şarj Soketi Değişimi Nasıl Yapılır?

Şarj soketi değişimi yapılmadan önce, müşterilerimizden kullanılacak parçanın orijinal yada yan sanayi seçimi için bilgi verilir ve onayı alınır. Her modelin kendine uyumlu bir parçası olduğundan model numarasına göre parça tedariği yapılır.  Şarj soketi çok küçük bir parça olduğundan mikroskop altında eski  şarj soketinin anakarttan ısı yardımı ile ayrıştırılıp, yeni soketin aynı şekilde ısı ile tekrar montajı yapılır. 

Yeni şarj soketinin montajı bittikten sonra soketin etrafı alkol ve pamuk yardımı ile temizlenir.

İşlemler bittikten sonra ampermetre ile cihazın çektiği akımları kontrol ediliyor. 

Cihazın akım kontrolleri yapıldıktan sonra sorun görünmüyorsa cihaz kullanıcıya 180 gün garantili olarak belge ile teslim edilmektedir.

Şarj Sorunu Tamir Fiyatları

Şarj sorunu yaşayan telefonda tamir fiyatı arızanın neden kaynaklandığına göre ve telefonunuzun marka ve modeline göre değişkenlik gösterir. Eğer cihazın soket girişi kirlenmişse bu durumda temizlik yeterli olacağından yedek parça kullanımı gerekmez bu da tamir fiyatının daha uygun olmasını sağlar. Eğer şarj soketi, batarya veya şarj entegresinin  değişmesi gerekiyorsa telefonun modeline göre fiyatın belirlenmesi sağlanır. Şarj soketi değişim fiyatı için bizimle iletişime geçebilir detaylı fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz telefon markaları:

iPhone Tamiri
Samsung Telefon Tamiri
Xiaomi Tamiri
Huawei Tamiri
Oppo Tamiri

Daha fazla bilgilendirici içerik için Tamirburada Blog sayfamıza gözatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.