Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Telefonda Reklam Virüsü

Telefonda Reklam Virüsü

Telefon hayatımız için artık bir lüks olmaktan çıkmış, ihtiyaç halini almıştır. Bu nedenle yetişkin her insanın en az bir cep telefonu olması artık gereklilik Aksi takdirde sevdikleriyle iletişim kuramaz, gerekli olan işlerini halledemez. Ancak telefon kullanırken güvenilir olmasına ve bozulmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu tür cihazlar hassas aletlerdir. Özellikle telefonda reklam virüsü gibi zararlı yazılımların bulaşmaması için gösterilen güvenlik tedbirlerine uymak gerekir. 

Virüs bulaşmış bir telefonu çok hafife almamak gerektiğini unutmayınız. Çünkü Kötü amaçlı kişiler sosyal medya hesapları, banka bilgileri veya kişisel bilgilerinizi kolaylıkla ele geçirebilir.

Virüs dendiğinde akla ilk gelen telefonunuzu ele geçirmeye çalışma olsa da günümüzde bu tanımın biraz daha değiştiğini görüyoruz. Çünkü bazı telefon virüsü türleri telefonunuzdaki bilgilere sahip olmak için değil sık sık reklam izletmek için bulaştırılır. Buna da reklam virüsü adı verilir. Telefonda reklam virüsü olup olmadık yerlerde bir anda anlamsız reklamlar izlemenize yol açar. Siz de eğer akıllı telefon cihazınızda reklam sorununu yaşıyorsanız yazımızın devamında çözümünü bulabilirsiniz.

Telefonda Reklam Virüsü Nedir?

Telefon içerisine sızan android reklam virüsü cihazınızı kullanmanız konusunda sıkıntılar yaratabilir hatta bazen kullanamaz hale getirebilir. Reklam virüsleri girdiğiniz uygulamalarda veya tarayıcıda bir anda karşınıza anlam verilemeyen reklamları çıkartır. Bu durum hem zamanınızı çalar hem de istediğiniz işlemleri yapmanıza engel olur. Telefon virüsü nasıl bulaşır sorusu ise virüsün temizlenmesi için sık sık soruluyor.


Bu içerikleri Okudunuz mu?

iPhone Pil Ömrü Uzatma
Bluetooth Kapanmıyor !

iPhone Konum Değiştirme


Reklam Virüsü Telefonunuza Nasıl Bulaşır?

Android telefonunuza virüs birçok farklı yollardan bulaşabilir. Bunların en başında ise kötü amaçlı yazılım uygulamaları gelir. Özellikle apk olarak indirilen dosyalar güvenilir sitelerden alınmadıysa virüs bulaşma olasılığı yüksektir. Nadir de olsa google play üzerinden indirilen uygulamalarda da reklam virüsü görülür. Reklam virüsünün uygulamalar aracılığı ile bu kadar çabuk bulaşmasının sebebi ise okumadan kabul ettiğiniz sözleşmelerdir. Reklam virüsünü telefonunuza bulaştırmak istemiyorsanız mutlaka sözleşmeleri kontrol edin ve reklamlara izin verip vermediğinize bakın.

Uygulama indirmenin dışında reklam virüsünün en çok bulaştığı durum ise tıkladığınız güvenilir olmayan linklerdir. Bu linkler sizi bir web sitesine götürür. Götürdüğü web sitesi ise telefonunuza virüs bulaştırır. Bulaşan virüsler ile android telefonunuzda reklamlar çıkmaya başlar.

Telefonunuzda Reklam Virüsü Olduğunu Nasıl Anlayabilirsiniz?

Telefonda reklam virüsü olup olmadığını anlamanız oldukça basittir. Son zamanlarda indirdiğiniz veya tıkladığınız bir linkten sonra tarayıcıya girişlerinizde reklamlar çıkıyor ise veya cihazınızın da ısınma donma , ekrana dokunmanıza izin vermeden sürekli reklam çıkma gibi durumlar söz konusu olduğunda telefonunuza büyük ihtimal ile reklam virüsü bulaşmıştır. 

Ancak her çıkan reklam da virüs bulaştığı anlamına gelmez. Reklam virüsü olabilmesi için telefonda sürekli reklam çıkıyor olması gerekir. 

Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Cihazınıza reklam virüsü bulaştıysa ve android telefonu reklam virüsü nasıl temizlenir sorusuna yanıt arıyorsanız yazımızın devamında cevabını bulabilirsiniz. Reklam virüslerini temizlemenin birkaç farklı yolu bulunur. Bu yollar ise belirli şekilde sıralanabilir. İşte reklam virüsünü kaldırmak için yapmamız gereken işlemler:

  • Telefonunuzun ayarlar kısmına girin ve uygulamalar bölümünde size yabancı gelen, indirmediğinizi düşündüğünüz uygulamaları silin. Eğer uygulama kaynaklı bir virüs ise sorun çözülecektir.
  • Virüs sorunu tarayıcınız üzerinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu sebeple kullandığınız tarayıcıların önbelleğini temizleyin.
  • Uygulama marketinden en son indirdiğiniz uygulamayı silmeyi deneyin.
  • Kaliteli bir antivirüs programı ile taratma yaparak tüm zararlı uygulamaları ve virüsleri silebilirsiniz, (Eset Nod32, Avast vb.) 
  • Virüs işletim sistemine de bulaşmış olabilir. Bu nedenle format atılmalı ya da telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmelisiniz.

Yukarıdaki maddeleri uyguladığınızda Telefonda Reklam Virüsü sorununuz büyük ihtimal ile ortadan kalkacaktır. Ancak telefonunuzu temizlenmesine rağmen reklam virüsleri ile karşılaşıyorsanız son çare olarak bir telefon tamircisine götürmeniz sağlıklı olacaktır. Bu virüslere tekrar yakalanmamak için ise daha dikkatli olmalısınız. Özellikle çıkarılan virüs koruma uygulamalarından birini kullanarak, reklam virüslerinin yeniden telefonunuza bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Hizmet verdiğimiz telefon markaları:

iPhone Tamiri
Samsung Telefon Tamiri
Xiaomi Tamiri
Huawei Tamiri
Oppo Tamiri

Daha fazla bilgilendirici içerik için Tamirburada Blog sayfamıza gözatabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.