Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

iPhone Orjinal Ekran Nasıl Anlaşılır?

tamirburada iphone orjinal ekran

Yeni bir telefon almak isteyenler ve cep telefonu ekranı değiştirecek olanlar iphone orjinal ekran nasıl anlaşılır? nelere dikkat edilir konularında bilgi sahibi olmalıdır. 

Telefon ekranının orjinal olduğunu anlamak için, ekranın beyaz kısımlarında renk bozulması olup olmadığına bakılır. Renk bozulması varsa ekran orjinal değil ve yan sanayi ürünü ile değiştirilmiş demektir. Dokunmatik hassasiyetinin iyi olmaması, ekran canlılığının düşük olması gibi durumlar, ekranın değiştirildiğini gösteren nedenlerdir.

İphone Orjinal Ekran Nasıl Anlaşılır? Yan Sanayi – A Kalite Ekran

İphone orjinal olmayan ekran nasıl anlaşılır, telefon üzerindeki ekran yan sanayi ya da orijinal mi? İkinci el cep telefonu satın almak isteyenlerin emin olması gereken konulardan birisidir. Yan sanayi ekranlar, iphone telefonlarda kısa sürede arıza yapacaktır. 

iPhone Orjinal Ekran Nasıl Anlaşılır

İphone orjinal ve yan sanayi ekranlar arasındaki bazı farklar şunlardır:

  • Orijinal ekranda görüntülerde hiçbir zaman bozulma olmaz,
  • Yan sanayi ekranda gezinirken, görüntü gölgelenir ve arkasında iz bırakır,
  • İphone telefonun ekran düğmesi ile çerçeve rengi arasında renk uyumsuzluğu gözle görülür,
  • Orjinal ekran daha ince, yan sanayi ekranlar ise daha kalındır,
  • Yan sanayi ekranlar genelde orjinal ekrana göre daha küçük boyuttadır.
  • Orjinal ekranda parlaklık çevre ışığına göre ayarlanırken, yan sanayide ayarlanamaz,
  • Yüksek parlaklık ayarında, orjinal ekranda tüm alanlar eşit parlaklığa sahip olurken, yan sanayi ekranda parlaklık eşit olmaz,
  • Yan sanayi ekranlar dış mekanlarda ve özellikle güneşte ekranın görünmesi çok güçtür.

Bu karşılaştırmaları yapanlar, iphone telefonun ekranının orjinal yada yan sanayi olduğunu rahatlıkla anlayabilecek, ona göre ikinci el satın almaya karar verebilecektir.

İphone Ekranının Orjinal Olmadığını Anlamanın Püf Noktaları

İphone telefonları inceleyen ve yakından tanıyanlar, telefon üzerinde herhangi bir değiştirme işlemi yapıldığını kolaylıkla anlar. iphone orjinal ekran nasıl anlaşılır öğrenebilmek için yan sanayi ekranların özelliklerini de bilmek gerekiyor. 

Orijinal olmayan ekranlar, birçok özelliği ile anlaşılabiliyor. Kullanıcılar, telefonda, uygulamalar arasında geçiş yaparken görüntülerde gölgelenme olup olmadığına bakılmalıdır. Ekrana dokunulduğunda mürekkeplenme ve renklerde sarımsı ya da mavimsi bir renk tonu oluşuyorsa ayrıca ekranın eski boyutunda olmaması ekran orjinal olmadığı anlamına gelebilir.

Telefon konuşmaları yaparken dokunuşlar algılanıyor ya da farkında olmadan yapılan dokunuşlarda telefon açık kalabilir. Çünkü yakınlık sensörü bazı yan sanayi ekranlara uyum sağlamamaktadır. Bu püf noktalar, ekranın orjinal olmadığını gösterir.

İphone Ekran Değiştiğini Nasıl Anlarız?

İphone telefonların bazı modellerinde ekranın orjinal olup olmadığını anlamak daha kolaydır. iphone orjinal ekran nasıl anlaşılır ipuçlarını bilenler, elle ve gözle yapacakları kontrollerle anlayabilirler. Telefonun şarj soketi yanında bulunan vidalar üzerinde açma izi oluşmuşsa ekran değişmiş olabilir. 

İphone 11, 12, 13 gibi modeller, ekran orjinal olmadığında ’’bu İphone’un özgün bir ekrana sahip olduğu doğrulanamıyor’’ uyarısı verecektir. Çünkü Eski ekranın üzerindeki çipe programlı olan iphone ekran değişimi ile algılama yapıyor ve otomatik olarak ekran hatası uyarısı veriyor. 

Yan sanayi ekranların orjinale göre biraz kalın olması, kullanıcının eliyle yapacağı kontrolle anlamasını sağlıyor. Telefonda parlaklık ayarları yapıldığında renk değişimlerinin olması da ekranın değiştiğini gösterir. Ayrıca 3utools adlı programı bilgisayarınıza yükleyerek cihazınızı eşleştirdiğiniz de akıllı telefonunuzun değişen tüm parçaları ve  teknik bilgileri de döküm olarak çıkmaktadır. 

3utool kullanımı hakkında daha detaylı bilgi için 3utool programı kullanımı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İphone Ekran Testi Nasıl Yapılır?

İphone cep telefonlarının orjinal ekranlarının birçok özelliği vardır. iphone orjinal ekran nasıl anlaşılır işlemleri için bazı testler yapılabiliyor. Herkesin çok kolay bir şekilde yapabileceği testlerden birisi su testidir. 

Orijinal ekranların üzerindeki, hidrofobik özellikten dolayı, ekran üzerine damlatılan su herhangi bir iz bırakmaz. Yan sanayi ekranlarda bu özellik yoktur ve su damlası ekranda iz bırakır. 

Ekran tamiri yaptıracaksanız ve takılan ekranı servisten görme şansınız var ise Lcd filmlerinin üzerinde apple logosu ve kodları buluyor , bu kodlar yan sanayi ekranda üretici firma isimleri olarak görünür. 

İphone Yan Sanayi Ekran Takılırsa Ne Olur?

İphone cep telefonlarına yan sanayi ekran takılırsa, Ekran eskisi kadar parlak renklere ve dokunmatik hassasiyetine sahip olmayabilir.  İphone orjinal ekran nasıl anlaşılır konusunda, renk parlaklığına dikkat ediliyor. 

Yan sanayi ekran kullanıldığında, sarı ve pembeye yakın görüntü tonları oluşur ve bu tonlar, yüksek ışık yaydıkları için hem bataryanın çabuk bitmesine hem de gözlerinizin rahatsız olmasına neden olur. Ekran ile telefon çerçevesi arasında renk uyumsuzluğu görülebilir.

Yan sanayi ekranlarında kendi içlerinde kaliteli olanları mevcuttur. Örneğin; Apple ekran üretimini LG, Toshiba ve Sharp Firmasına yaptırmaktadır. Bu ve benzeri  firmalar piyasaya da muadil ekran üretimi ile destek sağlamaktadır. 

Kısacası bu demek oluyor ki her yan sanayi ekran da kötü olmamakla beraber bazı yan sanayi ekranların orijinalden ayırt bile edilemediği söz konusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.