Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Mobil Veri Nedir

mobil veri nedir

İçeriğimizde mobil veri nedir sorusunu cevaplamak istiyoruz. Ayrıca, mobil verim açılmıyor ve mobil veri açıkken bildirim gelmiyor hatalarının çözümlerini de sizlerle paylaşacağız.

Ev interneti kullanan kişiler telefonlarından wifi ağlarına bağlanarak internete erişebiliyorlar. Böylece evlerinde internette rahatça gezinebiliyorlar. Ancak, evimizdeki interneti her yerde kullanamıyoruz. İşte bu senaryoda karşımıza mobil veri çıkıyor. Mobil veri, evde olmasak bile mobil cihazlarımız üzerinden internete bağlanmamızı sağlıyor. Bu sayede internet her yerde kullanılabilir hale geliyor. 

Mobil Veri Nedir? Ne İşe Yarar? 

İlk olarak mobil veri nedir sorusunun cevabını sizlere açıklayalım. Hücresel veri olarak da bilinen mobil veri, telefon operatörlerinin sağladığı mobil internet türüdür. Operatörümüzden internet paketleri satın alarak mobil veri kullanımı yapabiliriz. 

Hattımıza tanımlı internet paketine göre bir mobil veri sınırı bulunur. Örneğin, hattınıza tanımlı veri miktarı 8 GB olabilir. Bu yüzden veri kullanımınızı kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Operatörünüzün online işlemlerine girerek ne kadar veri miktarı harcadığınızı öğrenebilirsiniz.

Mobil Verim Açılmıyor Hatası Çözümü

Mobil verim açılmıyor hatasından kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Telefonu Uçak Moduna Alın

Eğer mobil veriniz açılmıyorsa, ilk olarak mobil veriyi tamamen kapatın. Sonrasında telefonda uçak modunu açıp kapatın. Uçak modunu kapattıktan sonra mobil veriyi tekrar aktifleştirmeyi deneyebiliriz. Eğer hala mobil veri açma sorunu yaşıyorsanız, cihazı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Ayarlarını Yapın

Yeni telefon veya sim kart aldığınızda internet ayarlarını tekrar yapmanız gerekebilir. Mobil operatörünüzün web sitesine giderek internet ayarlarının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Eğer ayarları bulamadıysanız, Google’da bu konu hakkında arama yapabilirsiniz. İnternet ayarlarını doğru şekilde yaptıktan sonra cihazı yeniden başlatarak mobil veriyi aktifleştirebilirsiniz.

SIM Kartı Tekrar Takın

SIM kart nedeniyle problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden, SIM kartınızı çıkarıp tekrar takarak mobil veriye tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz. 

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Sorununuz devam ediyorsa, cihazın ayarlar kısmından ağ ayarlarını sıfırla seçeneğini bulun. Sonrasında ağ ayarlarını sıfırlayarak cihazı yeniden başlatın ve mobil veriyi tekrar açmayı deneyin.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Birçok farklı yöntem denemenize rağmen mobil veriye bağlanamıyor olabilirsiniz. Bu durumda sorunununuz telefondan kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için verilerinizi yedekleyerek telefonunuzu tamamen sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Telefonu sıfırladıktan sonra tekrar mobil veriyi aktifleştirebilirsiniz.

Müşteri Hizmetleriyle İrtibata Geçin

Yukarıdaki tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen sorununuz çözülmediyse, mobil operatörünüzün müşteri hizmetleriyle irtibata geçmelisiniz. Müşteri hizmetlerinden bu konuda yardım talep ederek sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Mobil Veri Açıkken Bildirim Gelmiyor Hatası Çözümü

Mobil veri açıkken bildirim gelmiyor hatasından kurtulmak için deneyebileceğiniz yöntemler mevcut.

Cihazı Yeniden Başlatın

İlk olarak cihazı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Cihazınız yeniden başladıktan sonra mobil veriyi tekrar aktifleştirip bildirim gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

Uygulama Bildirimlerini Kontrol Edin

Eğer sorun devam ediyorsa, cihazın ayarlarına giderek uygulamaların bildirimlerini kontrol edin. Bildirimler açık değilse aktifleştirerek sorundan kurtulabilirsiniz. Eğer sadece belli bir uygulamadan bildirim almıyorsanız, o uygulamanın önbelleğini ve tüm verilerini silmeyi deneyebilirsiniz.

Pil Tasarrufunu Kapatın

Cihazınızı pil tasarrufu modundan çıkarın. Ayrıca, cihazınızda arka plandaki uygulamaları kısıtla seçeneği varsa, bu seçeneğin devre dışı olduğundan emin olmalısınız.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Tüm bunlar sorununuzu çözmediyse cihazınızın Ayarlar kısmına girerek ağ ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Ağ ayarlarını sıfırlamanıza rağmen sorun devam ediyorsa, son çare olarak cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. 

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürdükten sonra mobil veri açıkken bildirim gelmiyor hatası muhtemelen çözülecektir. Ancak sorun devam ediyorsa, çözüm için bir teknik servise gitmeniz daha doğru olacaktır. 

Bu içeriğimizde mobil veri nedir sorusunu cevapladık. Mobil verim açılmıyor gibi hatalardan kurtulmak için yukarıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Daha çok bilgi için Tamirburada Blog bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.