Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir

Telefonların en hassas noktalarından birisi şarj soketidir. Oluşan şarj problemlerinden sonra telefon şarj soketi nasıl temizlenir diye öğrenmek isteyebilirsiniz.

Etrafımıza baktığımızda birbirinden oldukça farklı ve gelişmiş akıllı telefonlar ve tabletler görebiliyoruz. Ancak bu tür cihazlar ne kadar gelişirse gelişsin bazı şeyleri çok fazla değişmiyor. Bunların başında da tabii ki şarj soketi geliyor. Aslında günümüzde kablosuz şarj teknolojisinin oldukça yaygınlaştığını söyleyebiliriz. 

Ancak, cihazınızı her zaman kablosuz şarj etmek mümkün olmayabiliyor. İşte bu yüzden telefonların şarj girişi arızalandığında sıkıntılı anlar yaşayabiliyorsunuz. Şarj soketi problemi ne yazık ki model fark etmeksizin her cihazda karşımıza çıkabiliyor. Bu problemle karşılaştığınızda cihazınızın şarj soketini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak bu işlem esnasında dikkatli olmanızda fayda var.

Cihazınız Şarj Olmuyorsa Birçok Farklı Sebebi Olabilir

Yazımızda sizler için şarj soketi nasıl temizlenir sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Ancak ondan önce bir konuya değinmek istiyoruz. Akıllı telefon gibi cihazların en hassas noktalarından birisi şarj soketidir. Bu yüzden bu tür cihazlarda şarj olmama gibi problemlerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Ancak şarj olmama problemi şarj girişinden kaynaklanmıyor olabilir. 

Bu yüzden şarj soketini temizlemeden önce şarj aletinde problem olmadığından emin olmanız gerekiyor. Ayrıca cihazınızın bataryasının sağlam olup olmadığını da gözden geçirmeniz faydalı olacaktır. Tüm bu kontrollerden sonra duruma göre şarj girişini temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Şarj Soketinin Oksitlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Şarj girişini temizlemeye geçmeden önce oksitlenme olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Şarj soketinde oksitlenme olduysa temizlemeniz zor olacaktır. Bu durumda bir teknik servis yolunu tutmak en doğru seçenek olacaktır. Metallerin sıvı veya oksijen ile temasa geçtikten sonra kimyasal tepkiye girmeleriyle birlikte oksitlenme oluşur. 

Oksitlenme sonucunda metaller işlevselliğini kaybeder ve bu yüzden düzgün çalışmaz. Oksitlenmeyi anlamak için cihazın şarj girişini dikkatli inceleyin. Şarj soketinde turuncu, siyah veya yeşil renkte garip şeyler görüyorsanız, bu kısım oksitlenmiş demektir. Bu durumda şarj soketi değişim veya temizleme işlemi için teknik servise gitmeniz en doğrusu olacaktır.  

Telefon ve Tabletlerde Şarj Soketi Nasıl Temizlenir?

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir sorusunu cevaplamanın vakti geldi. Android veya iPhone şarj soketi temizleme işlemini aşağıdaki adımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bir telefon veya kablo almaya karar vermeden önce şarj soketini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Ancak, şarj girişini kendi çabalarınızla temizlemek istiyorsanız,  sadece iğne kullanmanızı ve temizlik işlemini gerçekleştirirken bastırmadan sağa ve sola kaydırarak kir ve tekstil tozlarını iğnenin ucu ile temizleyebilirsiniz. 

Basınçlı Hava ile Şarj Soketi Temizleme

Basınçlı havalar cihazınızın şarj girişini temizlemenize yardımcı olabilirler. Bu işlem öncesinde cihazınızı kapatın ve mümkünse bataryasını çıkartın. Ayrıca basınçlı havanın sıcak olmadığından emin olun. Sonrasında akıllı telefonun şarj girişine basınçlı hava tutarak temizlemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemi uygularken dikkatli olmanız gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Basınçlı havayı sadece şarj soketine uygulayınız mikrofon ve hoparlöre uygulamanız halinde bu parçalar zarar görebilir.

Kürdan ile Şarj Girişi Temizleme

Temizleme işleminden önce cihazınızı kapatmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca mümkünse cihazın bataryasını da çıkartın. Daha sonra bir kürdan yardımıyla şarj girişini temizleyebilirsiniz. Kürdanı dikkatli bir şekilde şarj girişine sokarak biriken kirleri yerlerinden çıkartmayı deneyebilirsiniz.

Kirleri kazıdıktan sonra küçük bir fırça yardımıyla soketten çıkarmaya çalışabilirsiniz. Eğer fırçanız yoksa, kürdanın ucuna küçük bir pamuk parçası koyarak şarj girişini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Temizleme esnasında fırça veya pamuğa çok az miktarda 80 derece kolonya sürebilirsiniz. Böylece soketteki kirler daha kolay çıkacaktır.

Telefon ve tablet gibi cihazlarda şarj soketi nasıl temizlenir sorusunu sizler için cevaplamaya çalıştık. Tüm bu adımlar sonucunda şarj soketinizde hala problem yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda cihazı daha fazla kurcalamadan bir teknik servise götürmeniz en doğrusu olacaktır. 

Daha çok bilgi için Tamirburada Blog bölümünü inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.