Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Telefon Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür

sebeke sorun k

Son zamanlarda pek çok telefon kullanıcısı telefon şebeke sorunu nasıl çözülür sorusuna cevap aramaya başladı. Her operatörde olabilecek bir sorun olan şebeke sorunu dolayısıyla bireyler ciddi problemlerle karşılaşabiliyor.

Telefon Şebeke Sorunu Nedir?

Telefon şebeke sorununun içeriği ve detayları değişiklik gösterebiliyor. Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom gibi birçok farklı operatörde oluşabilen bu sorun telefonda şebeke gidip gelmesi olarak açıklanabilir. Bunun yanında şebekenin donanımsal veya yazılımsal bir arıza sonucunda  devre dışı kalması da şebeke soru olarak açıklanabilir.

Sinyal sağlayıcılardan uzak olan bireyler şebeke sorunu ile daha fazla karşılaşır. Bu sorun ile karşılaşan bireyler telefon sim kartı okuyor ama şebeke yok diyebiliyor. Böyle durumlarda telefon sinyal sağlayıcısı ile eşleşemediği için şebeke kullanılamaz hale geliyor.

Telefon şebeke sorunu nasıl çözülür sorusunu soran kişiler bu problemin Android ya da IOS fark etmeksizin birçok telefonda görülebileceğini bilmelidir.

Şebeke Sorununun Nedenleri

Telefonlarda şebeke sorunu ile karşılaşılmasının tek bir nedeni yoktur. Birden fazla neden, bu durumun görülmesini tetikleyebiliyor. Bu problemin görülmesinin ilk nedeni IMEI hatasıdır. 

Özellikle kaçak telefonlarda görülen bu hata yüzünden şebeke problemi görülebiliyor. Buna bağlı olarak kaçak telefon sahipleri kaçak telefonda şebeke sorunu konusu ile ilgili yazılmış içerikleri sıklıkla ziyaret ediyor. Bu Durumda Cihazınızın arama sekmesinde *#06# tuşladığınız da karşınıza çıkan 15 rakamı e-devlet imei sorgulama ekranından tarattığınızda cihazınızın kayıtlı olarak görüyorsa bundan kaynaklı sorun olmadığı anlaşılır.

Fakat Kayıtlı değil, kayıt bulunamadı, klonlanmış veya çalıntı imei olarak bir sonuç çıkıyorsa arızayı bulduk demektir. Bu durumda bilgi ve teknoloji kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Şebeke sorunu ile karşılaşılmasının diğer nedenleri

 • Sim kartın darbeye bağlı  yada zamanla gözeneklerinin eskimesinden kaynaklı tanınmaması
 • Sim kartın çok eski olması,
 • Telefonun uçak modunda kullanılması
 • IMEI kopyalanması  yada Kayıtlı olmaması 
 • Telefon şebeke ayarlarının bozulması
 • Şebeke entegresinin arızalanması
 • Şebeke antenlerinin arızalanması

Sebep ne olursa olsun şebeke sorununu çözmek için profesyonel müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Telefon Şebeke Sorunu İle Karşılaşılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Şebeke problemi ile karşılaşmak doğal olarak kabul ediliyor. Bu problemle karşılaşan bireyler ilk olarak telefon şebeke sorunu nasıl çözülür sorusunu arama motorlarına yazabiliyor. Arama motorlarındaki içerikler sorunu çözmeye yardımcı olabiliyor.

Şebeke problemi ile karşılaşan kişiler telefonun bozulduğunu düşünüp yanlış hamleler yapabiliyor. Ancak bu problemle karşılaşan bireyler ilk olarak sorunun nedenini tespit etmelidir. Sorunun nedeni tespit edilmeden çözüm aşamasına geçilemez.

Telefon şebeke sorunu ile karşılaşan bireyler alanında uzman, profesyonel ve nitelikli bireylerden yardım alarak problemi ortadan kaldırabiliyor. Ancak pek çok kişi sorunu kendisi çözmeye çalışıyor. Bu anlayış sorunun daha da büyümesine neden olur.

Telefon Şebeke Sorunu Çözümü

Telefon şebeke sorunu nasıl çözülür diyecek olursanız aşağıdaki maddelerde çözümü bulabilirsiniz.

 • Cihazınız uzun süredir hiç kapatılmadı ise yeniden başlatmanızda fayda var,
 • Telefonun ayarlar kısmında ağ ayarlarını sıfırlaya tıklayın şebeke ayarlarınızı sıfırlayın
 • Sim kartınız 5 yıldan uzun süredir kullanılıyorsa ve gözenekleri çok çizik ise operatörünüzden yenisini talep ediniz.
 • Cihazınızı  güncel yazılıma yükseltin
 • Operatörünüzü arayarak sim kart güncellemesi isteyiniz,

Yukarıdaki maddelerle karşılaşmadınız ve sorun devam mı ediyor ? o zaman sorunun kaynağının donanımsal olma olasılığı çok yüksektir.

Telefonunu yeniden açan kişiler sorunun devam ettiğini görüyorsa telefon şebeke ayarlarını kontrol etmelidir. Ancak şebeke ayarlarını öğrenebilmek için telefon şebeke ayarları nasıl yapılır konusunda yazılmış içerikleri incelemelidir.

Telefon şebeke sorunu nasıl çözülür problemini irdeleyen kişiler sim kartını başka bir cihaza takıp sorunun telefon mu yoksa sim karttan mı kaynaklandığını öğrenmelidir.

Telefon Şebeke Sorunu Ne Kadar Sürede Çözülür?

Telefon şebeke sorunu ile karşılaşan kişilerin merak ettiği konuların başında problemin ne kadar sürede çözüleceği geliyor. Ancak bu problemin çözümü için belirlenen kesin bir süre yoktur.  Arıza yazılım hatası, şebeke antenleri gibi basit hatalardan kaynaklı oluştu ise ortalama 1 iş günü  içerisinde hazır hale gelir ancak ana kart kaynaklı bir sorun ise 1-5 iş günü arasında sonuçlanabilir. 

Ayrıca şebeke arızalarında onarım bittikten sonra içerisine test hattı takılıp bir süre test edilir şebeke değerlerinde bir sorun görünmez ise cihaz teslim edilir. 

Telefon şebeke problemleriniz için Tamirburada Profesyonel Hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Daha çok blog içeriği için Tamirburada Blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.