Google’da Gör

Müşteri Memnuniyeti! Google’da Gör

Telefonun Sesi Kendiliğinden Kısılıyor

Telefonun Sesi Kendiliğinden Kısılıyor

Akıllı cep telefonları günümüzde hayatımızın vazgeçilmez araçları haline geldiler. Bu cihazlar her ne kadar hayatı kolaylaştırıyor olsalar da elektronik devrelerden oluştuğu için kullanıcı kaynaklı veya üretim kaynaklı  bir takım arızaları da beraberlerinde getirebiliyorlar.

Bu yazımızda  telefonun sesi kendiliğinden kısılıyor arızasını sizler için ele alacağız. Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen sizde bu arıza ile karşı karşıya olmalısınız.

O halde telefon sesinin kendiliğinden kısılması sorununu tüm detaylarıyla sizler için ele alıp yaşamış olduğunuz arıza hakkında en doğru bilgileri aktarıp size destek olacağız. 


Telefonunuz İçerikteki Önerilerimize Rağmen Düzelmez İse;

Modelinize Göre Hizmetlerimize Göz Atın

iPhone Ses Açma ve Kapama Tuşu Değişimi


Telefonun Sesi Neden Kendiliğinden Kısılıyor Çözüm Nasıl Olabilir? 

Telefonun sesi neden kendiliğinden kısılıyor olabilir sorusuna cevap olarak, genellikle sıvı ve nem kaynaklı oksitlenme, toz, kir, darbe veya zamanla aşınmadan kaynaklı basılıymış gibi davranması gibi sebeplerden ötürü siz tıklamasanızda ses tuşları kendiliğinden işlev görebilir.

Telefonun sesi kendi kendine kısılıyorsa öncelikle kasa üzerindeki butonlarda darbe yada ezik olabilir kontrol etmelisiniz. Tuşlar tıklama yapıyor fakat cihazın sesini açıp kapatmıyorsa muhtemelen tuş pedleri oksitlenmiştir.

Oksit aşırı derecede değil ise lehim tazelemesi ve izopropil alkol ile temizlenip  eskisi gibi sorunsuz hale getirilebilir.

Telefonun sesi kendiliğinden kısılıyor yada açılıyorsa muhtemelen tuşlar takılı kalıyor demektir. Ses tuşu takılı kalması genellikle darbe kaynaklı yada çok sert basmaktan kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Ses açma ve ses kısma tuşlarına dokunurken kesinlikle ıslak ve nemli temas etmemeliyiz. Ayrıca sert ve aşırı baskı uygulamaktan kaçınmalıyız.

Aksi durumlarda kendinizi Google’da ” Telefonun Sesi Kendiliğinden Kısılıyor ” araştırmasını yaparken bulabilirsiniz.

Tuşlar Takılı Kalmış Olabilir

Telefonunuzun sesi sizin isteğiniz dışında yükselip kısılıyor ise muhtemelen tuşlar takılı kalmış olabilir. Bu durumda genellikle tuş filmi yenisi ile değiştirilmektedir.

Tuş basılı kaldığında telefon kendini sessiz moda alabilir ve gelen aramalardan bihaber  olabilirsiniz.Tuş arızası teknik servisler tarafından oldukça basit olarak tamir edilebilmektedir.

Bu arıza onarımı esnasında cihazınıza format ve yazılım atılmaz dolayısı ile verileriniz silinmez.

Arızalı Ses Düğmesi Nedeni ile

Arızalı ses düğmesi nedeni ile telefonu kullanmak adeta zulüm olabilir. Haberiniz olmadan sessize alınan telefon aramalarını ve mesajları duyamayabilirsiniz. Ayrıca android modellerde cihazınız yazılım moduna ve güvenli moda bile girebilir. 

Sıvı ve Nem Kaynaklı Oksitlenme

Sıvı ve nem kaynaklı oksitlenme sonucu telefonun sesi kendiliğinden kısılıyor olması muhtemeldir. Bu durumda bir teknik servisten destek almanız çok doğru bir karar olacaktır. Sıvı ve nem temizlenip oksitli parça değişimi yapılmaz ise cihazınızın farklı bölgelerinde kısa devre oluşumuna yol açarak  onarımını güç hale getirebilir ve daha büyük arızalara sebep olma olasılığı oldukça yüksektir.

Elleriniz ıslak veya nemli olarak  telefonunuzun tuşlarına dokunduğunuzda  sıvı, tuşların içine girebilir ve bu gibi sorunları meydana getirebilir. Ayrıca yağmurlu havalarda telefonu kullanırken  yan tuşlardan veya ahize filtrelerinden su girebilir bunun sonucunda ses açma kısma tuşları kendi kendine basabilir.

Bu içerikler ilginizi çekebilir

Şarjı En Uzun Giden Telefonlar
Hattım Hangi Operatörde ?

Arızanın Giderilmesi İçin Neler Yapılabilir? 

Ses kendi kendine kısılıyor çözüm arayışı içerisinde iseniz;

Arızanın giderilmesi için neler yapılabilir sorusunun cevabını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

  • Geçici bir sistem hatası olmadığından emin olmak için telefonuzu kapatıp açmayı deneyin
  • Fabrika ayarlarına yükleyin bir sistem hatası var ise düzelecektir.
  • Telefon tuşları takılı kalmış olabilir, elle kontrol ediniz. Bu durumda tuş filmi değişimi gerekir.
  • Tuşlar takılı kalmadığı halde kendi kendine sesi kısılıp açılıyorsa muhtemelen sıvı ve nem kaynaklı oksitlenme olabilir. Bu durumda ise öncelikle pedlerin temizlenmesi, düzelmediği durumda değiştirilmesine karar verilir.
  • Geçici çözüm olarak ayarlardan assive touch gibi uygulamalardan sesi kısıp açabilirsiniz.
  • Kasa darbe sonucu zarar gördüyse  tuş takımı sıkışmadan kaynaklı basılı kalmış olabilir bu durumda kasa düzeltilmeli veya değiştirilmelidir.

Daha fazla bilgi için Tamirburada Blog.

Sorununuz halen çözülmedi ise Telefonun sesi kendiliğinden kısılıyor konulu içeriğimiz ile ilgili profesyonel teknik servisimizden hemen faydalanabilirsiniz. Hemen iletişime geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Sor!
Sorununuz için Hemen Yardımcı Olabilirim
Tamirburada Destek Hattı
Size Yardımcı Olmayı Çok İsterim Sorununuzu İletin; Müşteri Temsilcimiz Uygun Olduğunda Size Yardımcı Olacak.